Uczniowie z Włocławka na najwyższym podium w konkursie „ENERGIA Przyszłości”

150x110

Zespół uczniów z Zespołu Szkół Elektrycznych, Technikum Nr 4 we Włocławku, pod opieką Jacka Kandyby, zwyciężył w trzeciej edycji konkursu „ENERGIA Przyszłości”, organizowanego przez Grupę ENERGA. W nagrodę otrzymali czek na 12 tys. zł na zakup pomocy naukowych dla szkoły oraz laptopy dla każdego członka zespołu i jego opiekuna.W finale konkursu, który odbył się 10 kwietnia br. w Gdańskim Parku Naukowo-Technologicznym, pokonali cztery drużyny z: Kalisza, Słupska, Wejherowa i kolegów ze swojej szkoły we Włocławku.

Do udziału w konkursie Grupa ENERGA zaprosiła szkoły ponadgimnazjalne o profilu energetycznym i elektrotechnicznym z siedmiu województw. W tym roku uczestnicy mierzyli się z tematem „Dlaczego kogeneracja/poligeneracja?”.  Finałową piątkę wyłoniono spośród autorów 14 prac  zakwalifikowanych do konkursu. Po raz pierwszy w historii konkursu rywalizowały dwa zespoły z jednej szkoły (z Włocławka).

Podczas finału drużyny miały za zadanie zaprezentowanie pomysłów, które wcześniej opisały w referatach. Jury, pod przewodnictwem prof. dr. hab. Jana Majewskiego z Uniwersytetu Gdańskiego, oceniało wystąpienia zarówno pod względem merytorycznym, formy, jak i poprawności językowej.

 

– Wszyscy uczestnicy finału doskonale poradzili sobie z trudnym tematem kogeneracji i poligeneracji. Aby przygotować się do konkursu musieli wyjść poza podręcznikową wiedzę, poszukać innych niż szkolne źródła wiedzy. Udowodnili, że nie tylko potrafią szukać informacji, ale również twórczo je wykorzystywać i pracować w zespołach. Wysoki poziom finałowych prezentacji napawa nas optymizmem co do jakości przyszłych kadr, które będą zasilać naszą i inne firmy energetyczne – podsumował Mirosław Czapiewski, Dyrektor ds. Relacji Instytucjonalnych ENERGA SA.

Zwycięski zespół w składzie: Wojciech Gierkowski, Marcin Zalewski, Artur Nowacki i opiekun Jacek Kandyba, odebrał z rąk dyrektora Mirosława Czapiewskiego laptopy oraz czek na 12 000 złotych, które reprezentowana przez laureatów szkoła może przeznaczyć na zakup pomocy naukowych.

Jesteśmy szczęśliwi. Finałowa prezentacja przed jury to ogromny stres. W jego pokonaniu pomogło nam to, że braliśmy już udział w poprzedniej edycji konkursu i wiedzieliśmy, jakiego typu pytań można się spodziewać. W ubiegłym roku zajęliśmy trzecie miejsce. Teraz pierwsze – to prawdziwe ukoronowanie całorocznej pracy. Przygotowując się do finału, zrobiliśmy burzę mózgów i wpadliśmy na pomysł, żeby pokazać praktyczne wykorzystanie działającego w naszym mieście układu kogeneracyjnego w firmie Anwil SA. Cieszymy się, że ten pomysł spodobał się też jury – mówili po odebraniu nagrody członkowie zwycięskiej drużyny z Włocławka.

Zwycięzcy konkursu uczą się w IV klasie Technikum Elektrycznego. W maju czeka ich matura, a później egzaminy zawodowe. Wszyscy wybierają się na studia – dwóch chce studiować energetykę, jeden architekturę.

Drugie miejsce zajęła drużyna z Zespołu Szkół Ponadgimnazjalnych Nr 2, Technikum Budowlano-Elektryczne z Kalisza, pod opieką Krystyny Zaręby.W ich prezentacji najbardziej zaskoczyły, i chyba rozbawiły, jury i publiczność filmowe pozdrowienia z przyszłości i zawarte w nich przesłanie, że dzięki uczestnikom takich konkursów udało się wyeliminować wszystkie problemy energetyczne. Zespół w nagrodę otrzymał tablety oraz czek na 8 000 złotych dla szkoły.

Trzecie miejsce przypadło uczniom z Zespołu Szkół Ponadgimnazjalnych Nr 1, Technikum Nr 1 ze Słupska, , pod opieką Moniki Puchały. Za swoją pracę i prezentację dostali smartfony i czek na 5 000 złotych dla szkoły.

Celem konkursu „Energia przyszłości” jest promowanie wśród młodzieży zagadnień związanych z rozwojem nowoczesnych rozwiązań w dziedzinie energetyki i rozwijanie zainteresowań poznawczych i badawczych młodych ludzi. Udział w konkursie wyzwala z jednej strony ducha pozytywnej rywalizacji, z drugiej strony – współpracy, której efektem ma być wspólny sukces. Pozwala też zaprezentować się przed ekspertami i zweryfikować zdobywaną wiedzę i umiejętności – podkreśla Rafał Hyrzyński, Dyrektor Departamentu Programowania Inwestycji ENERGA SA.

Wystąpienia finalistów oceniało jury pod przewodnictwem prof. Jana Majewskiego (Uniwersytet Gdański, ENERGA SA), w składzie: prof. Zbigniew Lubośny (Politechnika Gdańska, redaktor naczelny Kwartalnika Naukowego Energetyków „Acta Energetica”), prof. dr hab. Małgorzata Milewska-Stawiany (Uniwersytet Gdański, językoznawca), prof. dr hab. inż. Zdzisław Kabza (Politechnika Opolska) oraz dr Tadeusz Żurek (Gdański Park Naukowo-Technologiczny, Urząd Marszałkowski Województwa Pomorskiego).

Patronat honorowy nad konkursem objęli: Minister Edukacji Narodowej, Prezes Urzędu Regulacji Energetyki, Pomorski Kurator Oświaty.

Partnerami konkursu są: Antyściąga.pl, której system zostanie wykorzystany do sprawdzenia oryginalności prac, oraz Gdański Park Naukowo-Technologiczny.

Patronat medialny nad wydarzeniem objął Kwartalnik Naukowy Energetyków „Acta Energetica” oraz Gazeta Wyborcza.

„ENERGIA Przyszłości” to konkurs od trzech lat organizowany przez Grupę ENERGA. Skierowany jest do szkół ponadgimnazjalnych o profilu energetycznym i elektrotechnicznym. Jego celem jest promowanie wśród młodzieży zagadnień związanych z rozwojem nowoczesnych rozwiązań w dziedzinie energetyki.

Szczegółowe informacje o konkursie znajdują się na www.actaenergetica.org